LITERATURA

Antologia tekstów i przekładów: Roger Waters [Pink Floyd] 1968 - 2002

 Autor: Lesław Haliński / Tomasz Szmajter

 Rok: 2005

 Wydawnictwo: In Rock

 Objętość: 416 stron

 

Opis: "Mam nadzieję, że nabywcy moich płyt wsłuchują się w teksty piosenek, a czasem nawet o nich myślą" - takimi słowami Rogera Watersa reklamuje się książka Halińskiego i Szmajtera. Gdy sięgnąłem po tę pozycję, znalazłem teksty do ponad 120 utworów, wraz z tłumaczeniem na język polski każdego z nich. Publikacja jest bardzo przejrzysta, co wynagradza czytelnikowi miękką okładkę i wykorzystanie taniego papieru. Tytuły piosenek uporządkowane są według swojej kolejności na płytach, przytaczanych tu w chronologicznym porządku - taki stan rzeczy ułatwi poszukiwanie pożądanego utworu bardziej zaznajomionym z twórczością Watersa czytelnikom, innym prawdopodobnie to utrudni. Mi takie rozwiązanie wydaje się bardzo logiczne. Co jednak odrzuca mnie w tej książce, to same przekłady. Autorzy, niczym początkujący wierszokleci, postawili na rymowanie. Uzależnieni od rymu tłumacze sami sobie ograniczyli pole do manewru. Wiele oryginalnych wersów przestaje mieć przez to obiektywne, spodziewane, niekiedy słusznie dosłowne znaczenie. Zyskują natomiast nowe, szmajterowsko-halińskie, które z grubsza zachowuje wymowę i sens oryginału, ale ocieka przy tym cudzym zdobiennictwem, co może rozdrażnić niejednego fana.


Barrett: The Definitive Visual Companion to the Life of Syd Barrett

 Autor: Russell Beecher / Will Shutes

 Rok: 2011

 Wydawnictwo: Essential Works

 Objętość: 72 strony

 

Opis: Książka powstała przy bliskiej współpracy z rodziną Syda Barretta, która udostępniła autorom wiele nieznanych dotąd fotografii i obrazów jego autorstwa. Publikacji towarzyszyła miesięczna wystawa w prestiżowej galerii sztuki Idea Generation Gallery w Londynie. Zamiarem było zebranie i skatalogowanie prac Syda, książka jest więc atrakcyjna przede wszystkim dla osób zainteresowanych jego malarstwem. Zawartość została podzielona na trzy działy. Pierwszy jest fotograficzną dokumentacją życia Syda Barretta - od czasów dzieciństwa, przez erę Pink Floyd, po jego solową działalność. W części drugiej mamy okazję zapoznać się z bogato ilustrowanymi listami Barretta do jego sympatii, Libby Gausden-Chisman oraz Jenny Spires. Korespondencja pochodzi z lat 1962-1965, kiedy Syd wyraźnie wahał się między malarstwem a muzyką. Trzeci rozdział wypełnia jego malarstwo, datowane od 1962 roku do śmierci w roku 2006. Książka zawiera łącznie 250 zdjęć, wtym setkę nieopublikowanych nigdzie indziej. Znajdziemy wśród nich liczne obrazy, rysunki, mozaiki, kolaże i rzeźby sfotografowane przez samego Syda, zanim je zniszczył... Całość opatrzona jest rzetelnym komentarzem historyka sztuki, Willa Shutesa, który jest również koneserem twórczości Barretta.

 

Crazy Diamond: Syd Barrett and the Dawn of Pink Floyd

 Autor: Mike Watkinson / Pete Anderson

 Rok: 1991 / 1993 / 2007

 Wydawnictwo: Omnibus Press

 Objętość: 208 stron

 

Opis: Jedna z najważniejszych i najbardziej wnikliwych biografii Syda Barretta. Wznawiana kilkukrotnie w Wielkiej Brytanii, dotychczas niestety nie doczekała się wydania polskiego.

 

Człowiek za murem: Roger Waters

 Autor: Dave Thompson

 Rok: 2014

 Wydawnictwo: Rebis

 Objętość: 320 stron

 

Opis: -

 

Echa: Kompletna historia Pink Floyd

 Autor: Glenn Povey

 Rok: 2009

 Wydawnictwo: In Rock

 Objętość: 368 stron

 

Opis: -


Encyklopedia Pink Floyd

 Autor: Vernon Fitch

 Rok: 2002

 Wydawnictwo: Kagra

 Objętość: 468 stron

 

Opis: -


Gry wojenne: O wszystkich solowych utworach Rogera Watersa

 Autor: Wiesław Weiss

 Rok: 2002

 Wydawnictwo: In Rock

 Objętość: 120 stron

 

Opis: -


Mind Over Matter: The Images of Pink Floyd

 Autor: Storm Thorgerson / Peter Curzon

 Rok: 1997 / 2000 / 2003 / 2007

 Wydawnictwo: Omnibus

 Objętość: 256 stron

 

Opis: Nie ulega wątpliwości, że artystyczny fenomen Pink Floyd nie tkwi jedynie w muzyce i tekstach utworów. Swój wkład w sukces mają również prześwietne okładki płyt tego zespołu. Kto je projektował? Jaki jest związek tych obrazów z przesłaniem albumów? Jak wyglądały projekty okładek, które nie zostały zrealizowane? Na te i inne pytania odpowiada książka Mind Over Matter Storma Thorgersona, genialnego artysty i przyjaciela muzyków ze szkolnych czasówEstetyka, która stała się znakiem rozpoznawczym Pink Floyd zaistniała również dzięki pomysłowości Storma. W swojej książce prezentuje historię Pink Floyd napisaną wspaniałymi fotografiami swojego autorstwa. Jego styl to atmosfera snu, symbolika i metafora w połączeniu z rozmachem i wielką prezycją. Tajemniczość i pomysłowość bijąca z każdej prac Storma przez lata dodawała płytom Floydów jeszcze więcej magii. Jako twórca, Thorgerson stronił od fotomontażu. Z tego powodu, ogrom jego wyobraźni nie raz ciągnął za sobą karkołomne przedsięwzięcia i ogromne koszty. Inwestycje zawsze okazywały się strzałem w dziesiątkę, a na pozór szalone pomysły owocowały pięknymi fotografiami, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiaj dorobek Pink Floyd. Zebranie tych fotografii w jednym miejscu było świetnym pomysłem, a przy okazji mamy słynne komentarze Storma (To jest zdjęcie, które było bardzo trudne do zrobienia, ponieważ... oraz Ten odcień nieba symbolizuje...). Niestety, książka dotychczas nie doczekała się polskiego wydania.

 

Mroczny świat: Syd Barrett i Pink Floyd

 Autor: Julian Palacios

 Rok: 2015

 Wydawnictwo: Sine Qua Non

 Objętość: 592 strony

 

Opis: -


O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd

 Autor: Wiesław Weiss

 Rok: 2002 / 2006

 Wydawnictwo: In Rock

 Objętość: 194 strony

 

Opis: Wiesław Weiss wypracował specyficzny styl pisania swoich książek na temat zespołów rockowych, omawiając po kolei wszystkie ich utwory. Tak jest z solowymi nagraniami Rogera Watersa, tak jest z piosenkami naszego rodzimego Kultu i tak jest również tutaj, z utworami Pink Floyd. Tytuły poszczególnych płyt stanowią gotowy podział na rozdziały książki, w których znajdujemy od kilku do kilkunastu artykułów. Każdy z nich opatrzono nagłówkiem, będącym tytułem omawianej piosenki. Pod artykułem wymieniono natomiast nazwy lub nazwiska wykonawców, którzy nagrali własną aranżację konkretnego utworu Pink Floyd. Każdy rozdział poprzedzony jest dość obszernym wstępem, w którym oprócz okoliczności powstawania danego albumu Floydów znajdujemy również wiele informacji na temat historii zespołu. Artykuły to natomiast interpretacja tekstów, rozpatrywanie budowy piosenek i omawianie techniki ich wykonania. Publikacja szczegółowo analizuje też źródła inspiracji autorów do stworzenia poszczególnych dzieł. Zawiera ponadto multum kolorowych fotografii i alfabetyczny indeks omówionych utworów, ułatwiający ich znalezienie. Książka jest rekomendowana każdemu, kto nie zdążył zdać sobie sprawy z tego, że fenomen Pink Floyd nie wynika tylko z precyzji i pięknych, harmonijnych melodii.


O krowach, świniach, małpach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd i Rogera Watersa

 Autor: Wiesław Weiss

 Rok: 2013 / 2015

 Wydawnictwo: In Rock

 Objętość: 736 stron

 

Opis: Najnowsza odsłona książki Wiesława Weissa O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd, połączona z Grami wojennymi oraz wzbogacona słuszną porcją nowych treści i wywiadami z członkami zespołu.


Pink Floyd: Moje wspomnienia

 Autor: Nick Mason / Philip Dodd

 Rok: 2005 / 2013

 Wydawnictwo: In Rock

 Objętość: 520 stron

 

Opis: -

 

Pink Floyd: Psychodeliczny Fenomen

 Autor: Sławomir Orski

 Rok: 1991 / 1994

 Wydawnictwo: Rock-Serwis

 Objętość: 267 stron

 

Opis: Jedna z pierwszych publikacji na temat muzyki rockowej wydanych drukiem w Polsce. Jest to również pierwsza [polska] książka traktująca o zespole Pink Floyd. Przede wszystkim z tego powodu wybacza się jej drobne błędy merytoryczne, na które można natrafić podczas lektury. Zawiera spis albumów i ważniejszych bootlegów zespołu, filmografię oraz listę solowych płyt wszystkich muzyków. Książka, wydana pierwotnie w 1991 roku, powstała dzięki pomocy Piotra Kosińskiego, Wiesława Weissa, Tomasza Beksińskiego i Zbigniewa Szałankiewicza. Tomasz Beksiński jest również autorem świetnego wstępu. Książkę uważam za godną uwagi każdego, kto orientuje się już nieco w historii zespołu Pink Floyd, gdyż stan wiedzy na lata '90 nie wydaje się odpowiedni na rozpoczęcie zgłębiania wiedzy o Floydach. Psychodeliczny Fenomen wymaga od czytelnika pewnego zasobu informacji, który pomoże w odsiewaniu kryjących się w tekście błędnych informacji.


Pink Floyd: The Wall

 Autor: Gerald Scarfe

 Rok: 2011

 Wydawnictwo: In Rock

 Objętość: 256 stron

 

Opis: -


Prędzej świnie zaczną latać: Prawdziwa historia Pink Floyd

 Autor: Mark Blake

 Rok: 2012

 Wydawnictwo: Sine Qua Non

 Objętość: 544 strony

 

Opis: -


Psychedelic Renegades: Photos of Syd Barrett by Mick Rock

 Autor: Mick Rock

 Rok: 2007

 Wydawnictwo: Plexus Publishing

 Objętość: 144 strony

 

Opis: -

 

Shine On: A Book to Accompany the CD Box Set

 Autor: Nick Mason / David Gilmour / Storm Thorgerson

 Rok: 1992

 Wydawnictwo: EMKA Productions

 Objętość: 112 stron

 

Opis: -

 

Szyderczy śmiech i krzyk rozpaczy

 Autor: Wiesław Weiss

 Rok: 1995 / 2002

 Wydawnictwo: Iskry

 Objętość: 354 strony

 

Opis: -

 

The Black Strat: A History of David Gilmour's Black Fender Stratocaster

 Autor: Phil Taylor

 Rok: 2007 / 2008 / 2010

 Wydawnictwo: Hal Leonard

 Objętość: 208 stron

 

Opis: Historia pewnej gitary, opowiedziana przez człowieka, którego techniczna wiedza na temat sprzętu Pink Floyd nie ma sobie równych. Phil Taylor od ponad 40 lat jest osobistym "opiekunem" czarnego Fendera Stratocastera, ulubionej gitary Davida Gilmoura. Autor z wielką pasją dzieli się swą historią, nierozerwalnie związaną z instrumentem, który nadał Floydom nowy, dojrzały ton.

________________________________

Kierunek zwiedzania: na górę >>